Village Show: 2.00pm, Saturday 15th July 2017
PPC%20pics%20016.jpg

The Handforth Village show, held in July for the last 25 years, is the climax of the annual programme. We have a very healthy number of entries each year, though the produce and plant entries can vary with the fickle British Summer weather. Do you ever hear a gardener say that the weather is just right?

The Handforth Village show is held at St Chad's Church Hall, Handforth, SK9 3ES) and is open to both members and non-members of the Society, and is a perfect opportunity for show veterans or novices to display the efforts of their hard work in the garden, kitchen or with crafts.

Judges and exhibitors are always willing to talk about their exhibits and how they prepared them for the display bench.

429.JPG

So why not have a go this time? Just ask any of the committee for details.

Classes for the 2017 Village Show are provided below.

Full Schedules will be available in June.

SECTION 1 FLOWERS AND POT PLANTS

CLASS

1 HGS only, special entry Fuchsia
2 HGS only, special entry Pelargonium
3 Any Fuchsia
4 Any Pelargonium
5 One tuberous Begonia pot size unlimited
6 One flowering pot plant, excl Fuchsia, Pelargonium and tuberous Begonia
pot size unlimited
7 One foliage plant pot size 5” or 13 cm max
8 One foliage plant pot size unlimited
9 One Cactus pot size 7.5” or 19 cm max
10 One Succulent, excl Cactus pot size 7.5” or 19 cm max
11 Bonsai, home-grown tree over 5years old, pot size unlimited
12 One patio container pot size 16” or 40 cm max
13 Vase of 5 stems of annuals, excl Sweet peas (1 variety)
14 Vase of 5 stems of annuals (5 varieties}
15 Vase of 5 stems of perennials, (1 variety)
16 Vase of 5 stems of perennials (5 varieties)
17 Vase of mixed flowering stems, containing between 8 and 10 stems, from a minimum
of 3 different species of plant
18 Vase of 6 Pansies or Violas
19 Vase of 3 stems of Pinks
20 6 spikes of Sweet Peas
21 Bowl or vase of Sweet Peas
22 Vase of 5 Dahlias (1 variety)
23 Vase of 3 Hybrid Tea Roses
24 Vase of a specimen Hybrid Tea Rose
25 Vase of 3 stems of Floribunda Roses

SECTION 2 PRODUCE

CLASS

26 Five tomatoes with calyx - excluding cherry-type
27 One truss cherry tomatoes
28 One cucumber
29 Three courgettes - any variety
30 Six pods of broad beans
31 Nine pods of peas
32 Five potatoes of one variety - white
33 Five potatoes of one variety – coloured
34 Single lettuce with roots
35 Single cabbage with roots
36 Single cauliflower with roots
37 Any other vegetable
38 Five carrots on a plate
39 Twelve shallots arranged on a plate
40 Five dressed onions
41 A novelty vegetable
42 Collection of five vegetables - display not to exceed 2ft (60cm) in numbers as
schedule, in a trug, tray or basket
43 Any fruit or vegetable grown on a plant in a pot
44 Four sticks of rhubarb - leaves trimmed to 3" (7.5cm)
45 Dish of currants - one variety, not less than twenty fruits
46 Plate of strawberries-not less than six fruits
47 Plate of raspberries-not less than ten fruits
48 Plate of gooseberries-not less than ten fruits
49 Collection of five culinary herbs growing in separate pots – max pot size 5” (13cm)
maximum

SECTION 3 FLOWER ARRANGING

Only natural materials should be used, except for the containers

CLASS

50 Sergeant Pepper 50 Years on
51 Miniature arrangement - not more than 6” (15cm) in any direction
52 Foliage arrangement

SECTION 4 COOKERY

Please cover food items in cling film

CLASS

53 Quiche made with shortcrust pastry
54 Victoria Sponge - no cream
55 Cold Tea Loaf, not yeast
56 Bakewell Tart
57 4 Bread Rolls
58* Jar of jam using berries
59* Jar of jam using stoned fruit
60* Jar of chutney

  • 12 oz or 1 lb (340g or 454g) jar

SECTION 5 PAINTINGS

Maximum 6 per exhibitor for the whole of the painting section
Exhibits must not have been exhibited previously at any HGS Show

CLASS

61 Portrait or Figure
62 Abstract
63 A Land/Seascape
64 Plant Life

SECTION 6 CRAFTS

Exhibits must not have been exhibited previously at any HGS Show

CLASS

65 Item of Sewing
66 Item of Knitting or Crochet
67 Item of other Craft, Woodwork, Sculpture, Ceramics etc
68 A handmade greetings card

PRIZES and AWARDS for 2016

THE HANDFORTH GARDENING SOCIETY TROPHY (Awarded to the exhibitor member of HGS achieving the highest total of points in Classes 1 to 55): Winner, Jim Lethbridge

THE OPEN AWARD (Awarded for the highest total points achieved by any exhibitor in Classes 1 to 55): Winner, Jim Lethbridge

THE BILL AND EILEEN SMITH TROPHY (Awarded for the Best Exhibit in Classes 1 to 55): Winner, Robert Davis

THE PAT DAY TROPHY (Awarded to then exhibitor with the highest aggregate of points in Classes 59 to 82): Winner, Jennifer Cockshott

THE NATIONAL VEGETABLE SOCIETY TROPHY (Awarded for the Best Exhibit in Classes 32 to 55): Winner, Ros Brownridge

THE DON HARDISTY TROPHY (Awarded for the Best Exhibit in Classes 1 to 18 - Pot Plants): Winner, Elizabeth Maddock

THE TOP VASE TROPHY (Awarded for the best Exhibit in Class 23): Winner, Stan Hickson

THE NORMA HAIGH TROPHY (Awarded to the exhibitor with the highest aggregate points in the Cooking section):
Winner, Jennifer Cockshott

THE BRIAN DUNN TROPHY (Awarded to the winner of class 46 - Five Dressed Onions): Winner, Ros Brownridge

Best Exhibit in Classes 5&6 (Fuchsia and Pelargonium), HGS Members only: Winner, Roslyn Heywood

Best Exhibit in Classes 19-31 - Cut flowers: Winner, Robert Davis

Best Exhibit in Section 4 - Flower arranging: Winner, Margaret Holt

Best Exhibit in Section 5 – Cookery: Winner, Jennifer Cockshott

Best Exhibit in Section 6 – Paintings: Winner, Eunice Wynne-Nield

Best Exhibit in Section 7 – Photography: Winner, Elizabeth Maddock

Best Exhibit in Section 8 - Crafts: Winner, Ruth Hamilton

Roll of Honour

2015 show

THE HANDFORTH GARDENING SOCIETY TROPHY Awarded to the Exhibitor member of Handforth Gardening Society achieving the highest aggregate of points in Classes 1 to 55: David Gilbert

THE OPEN AWARD
For the highest aggregate points achieved by any Exhibitor in Classes 1 to 55: David Gilbert

THE BILL & EILEEN SMITH TROPHY
To the Best Exhibit in Show in Classes 1 to 55: Robert Davies (Roses)

THE PAT DAY TROPHY
For the highest aggregate points achieved by any Exhibitor in Classes 62 to 80: Sarah Wilkinson

THE NATIONAL VEGETABLE SOCIETY TROPHY
Awarded to the Best Exhibit in Classes 32 to 55: Sarah Wilkinson

THE DON HARDISTY TROPHY
Awarded to the Best Exhibit in Classes 1 to 18 (Pot Plants): Simon Poucher (Rex begonia)

THE TOP VASE TROPHY
Awarded to the Best Exhibit in Class 23: Avril Lethbridge

THE NORMA HAIGH TROPHY
Awarded to highest aggregate points achieved by any Exhibitor in the Cookery section: Sarah Wilkinson

THE BRIAN DUNN TROPHY
For the individual Section 2 class with most staged entries: Gerry Ramsden (five dressed onions)

SPECIAL PRIZES all Trophies
Best Exhibit in Classes 5 & 6, HGS members only: Simon Poucher
Best Exhibit in Classes 19-31 - Cut flowers: Robert Davies
Best Exhibit in Section 4 - Flower arranging: Ros Brownridge
Best Exhibit in Section 5 - Cookery: Sarah Wilkinson
Best Exhibit in Section 7 - Photography: John Rollason
Best Exhibit in Section 8 - Crafts: Ruth Hamilton

2014 show

HGS Trophy (for aggregate points in Classes 1 - 55): Simon Poucher
Pat Day Trophy (for aggregate points in classes 62-88): Karl Pendlebury
Nat Vegetable Society Award: Simon Poucher
Don Hardisty Award (Best exhibit in Pot plants): Tress Attwell
Top Vase (Best vase of mixed flowers): Tress Attwell
Norma Haigh Trophy (for aggregate points Cookery): Laura Pendlebury
Brian Dunn (for best Five Dressed onions): Simon Poucher
Bill & Eillen Smith Trophy (for best exhibit in Sections 1 - 55): Robert Davies (Roses)

Cut Flowers: Tress Attwell
Novices/Juniors: Emily Rose Dodd
Flower Arranging: Ros Heywood
Cookery: Joy Pagano
Painting: Pam Kenny
Photography: Karl Pendlebury
Craft: Carol Stow

2013

A list of the main Prize Winners is given below.
The HGS Trophy (for aggregate points by a HGS member, Classes 1 - 57): Simon Poucher
The Open Award (for aggregate points by any exhibitor, Classes 1 - 57): Simon Poucher
The Bill and Eileen Smith Trophy (best exhibit classes 1 - 57): Tress Attwell (foliage plant)
The Pat Day Trophy (highest aggregate points in classes 60-86): Elizabeth Maddock
The Norma Haigh Trophy for cooking (highest points aggregate classes 61 – 70): Anne Hickson
The National Vegetable Society Trophy (Best exhibit classes 34 - 57): Stan Hickson (Peas)
The Don Hardisty Prize (Best exhibit in classes 1 – 20; Pot plants): Tress Attwell .
The Top Vase Award (Best exhibit in class 25): Ray Clarke
The Brian Dunn Award (best in class with most produce exhibited): Gerald Ramsden (Lettuce)
Best exhibit in class 5 (HGS Fuschia): Ros Heywood
Best exhibit in Section 4 (Cut flowers): Robert Davies (Roses)
Best exhibit in class 6 (HGS Pelargonium): Lois Holley
Best exhibit in Section 6 (Flower arranging): Debbie Miller
Best exhibit in Section 7 (Cooking): Debbie Miller
Best exhibit in Section 8 (Paintings): Arthur Holt
Best exhibit in Section 9 (Photography): Karl Pendlebury
Best exhibit in Section 10 (Crafts): Ruth Hamilton
Best exhibit in Class 58 for Children under 12 ( plate of 3 vegetables) : Leon Miles
Best exhibit in Class 58 for Children under 12 ( A vegetable animal using at least 3 vegetables): Laura Pendlebury


2012

The Handforth Gardening Society Trophy (for aggregate points by a HGS member, Classes 1 - 55):
Simon Poucher
The Open Award (for aggregate points by any exhibitor, Classes 1 - 55): Simon Poucher
The Bill and Eileen Smith Trophy (best exhibit classes 1 - 55): Robert Davies for his roses.
The Pat Day Trophy (highest aggregate points in classes 58-78): Debbie Miller
The Norma Haigh Trophy for cooking (highest points aggregate classes 61 – 70):
Joint winners: Debbie Miller & Margaret Holt.
The National Vegetable Society Trophy (Best exhibit classes 33 - 55): Sarah Wilkinson
The Don Hardisty Prize (Best exhibit in classes 1 – 19; Pot plants): Bob Worsley.
The Top Vase Award (Best exhibit in class 25): Jean Locke.
The Brian Dunn Award (Class 49 – 5 dressed onions): Simon Poucher
Best exhibit in class 5 (HGS Fuschia): Marjorie Walker.
Best exhibit in class 6 (HGS Pelargonium): Simon Poucher
Best exhibit in Section 6 (Flower arranging): Ros Heywood.
Best exhibit in Section 7 (Cooking): Ros Heywood
Best exhibit in Section 8 (Paintings): Arthur Holt
Best exhibit in Section 7 (Photography): Mr Wakeling
Best exhibit from a child under 12 (Plate of Vegetables): Holly Shenton
Best exhibit from a child under 12 (Vegetable animal): Laura Pendlebury

2011

The Handforth Gardening Society Trophy (for aggregate points by a HGS member): David Gilbert.
The Open Award (for aggregate points by any exhibitor): Stan Hickson
The Bill and Eileen Smith Trophy (best exhibit classes 1 - 56): David Gilbert.
The Pat Day Trophy (highest aggregate points in classes 56-70): June Dempsey
The Norma Haigh Trophy for cooking (highest points aggregate classes 61 – 70): Sarah Wilkinson.
The National Vegetable Society Trophy (Best exhibit classes 34 - 56): Avril Lethbridge
The Don Hardisty Prize (Best exhibit in classes 12 – 20; Pot plants): David Gilbert.
The Top Vase Award (Best exhibit in class 25): Audrey Holley.
The Brian Dunn Award (Class 50 – 5 dressed onions): Joy Pagano
Best exhibit in classes 5 and 6: Avril Lethbridge.
Best exhibit in Section 6 (Flower arranging): Tress Attwell.
Best exhibit in Section 7 (Cooking): Sarah Wilkinson
Best vegetable exhibit from a child under 12 (Class 57): Ellen Hardisty

2010

The Handforth Gardening Society Trophy (for aggregate points by a HGS member): Brian Dunn.
The Open Award (for aggregate points by any exhibitor): Brian Dunn.
The Bill and Eileen Smith Trophy (best exhibit classes 1 - 56): David Gilbert.
The Pat Day Trophy (highest aggregate points in classes 56-70): Elizabeth Maddock.
The National Vegetable Society Trophy (Best exhibit classes 34 - 56): Simon Poucher.
The Don Hardisty Prize (Best exhibit in classes 12 - 20): David Gilbert.
The Top Vase Award (Best exhibit in class 25): Stan Hickson.
Best exhibit in classes 5 and 6: Avril Lethbridge.
Best exhibit in Section 6 (Flower arranging): Roz Heywood.
Best exhibit in Section 7 (Cooking): Roz Heywood

2009

HGS Trophy (Highest aggregate points by Society member in Classes 1 - 56): Brian Dunn.
The Open Award (Highest aggregate points by any participant in Classes 1 - 56):
Brian Dunn.
The Pat Day Trophy (for highest aggregate points in Flower Arranging, Cooking, Arts & Crafts, Paintings & photography): Elizabeth Maddock
The Don Hardisty Prize (Best exhibit in Pot Plants Section): David Gilbert (Tuberous begonia).
The Bill & Eileen Smith Trophy (Best individual exhibit in Classes 1 - 56):
Simon Poucher (White potatoes).
The National Vegetable Society Trophy (Best in classes 34 - 56):
Simon Poucher (White potatoes).
HGS Member, Best Fuchsia: Avril Lethbridge.
HGS Member, Best Pelarganium: Sarah Wilkinson.
Best in Flower Arranging: Ros Heywood.
Best in Cooking: Jennifer Cockshot (Four sponge fancies)
Best in Arts and Crafts: Sarah Wilkinson (Crocheted article)
Best in Painting: Pam Kenny (Still life)
Best in Photography: Arthur Holt (Landscape).
Best Exhibit by a child: William Jones (Radishes)

2008

HGS Trophy (Highest aggregate points by Society member in Classes 1 - 56): Brian Dunn.
The Open Award (Highest aggregate points by any participant in Classes 1 - 56):
Brian Dunn.
The Bill & Eileen Smith Trophy (Best individual exhibit in Classes 1 - 56):
Robert Davies (Three hybrid tea roses) .
The National Vegetable Society Trophy (Best in classes 34 - 56):
Simon Poucher (White potatoes).The Pat Day Trophy (for highest aggregate points in Flower Arranging, Cooking, Arts & Crafts, Paintings & photography): Carol Stow
The Don Hardisty Prize (Best exhibit in Pot Plants Section): Simon Poucher (Patio display).
The Garden News Top Vase:
1st: Ruth Pennington; 2nd: Stan Hickson; 3rd: Sarah Wilkinson
HGS Member, Best Fuchsia: Avril Lethbridge.
HGS Member, Best Pelarganium: Simon Poucher.
Best in Flower Arranging: Ros Heywood.
Best in Cooking: Rosemary Womersley (Gingerbread)
Best in Arts and Crafts: Carol Stow (Handicraft figures)
Best in Painting: Shirley Elliott (Portrait)
Best in Photography: Don Hardisty (Landscape)

2007

HGS Trophy (Highest aggregate points by Society member in Classes 1 - 56): Simon Poucher.
The Open Award (Highest aggregate points by any particiant in Classes 1 - 56):
Simon Poucher.The Pat Day Trophy (for highest aggregate points in Flower Arranging, Cooking, Arts & Crafts & Paintings): Sarah Wilkinson & Norma Haigh.
The Don Hardisty Prize (Best exhibit in Pot Plants Section): David Gilbert.
The Garden News Top Vase:
1st: Stan Hickson; 2nd: Sarah Wilkinson; 3rd: Ruth Pennington
The Bill & Eileen Smith Trophy (Best individual exhibit in Classes 1 - 56):
Simon Poucher (Coloured potatoes).
The National Vegetable Society Trophy (Best in classes 34 - 56):
Simon Poucher (Coloured potatoes).
HGS Member, Best Fuchsia: Avril Lethbridge.
HGS Member, Best Pelarganium: David Gilbert.
Best in Flower Arranging: Joy Pagano.
Best in Cooking: Sarah Wilkinson
Best in Arts and Crafts: Joy Pagano
Best in Painting: Jean Pearson

DSCF0009.jpg
Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License